Az európai biztonsági elrendezésről szólva Medvegyev korábbi álláspontját megismételve kijelentette, hogy a jelenlegi nem ideális már azért sem, mivel vannak országok, amelyek semelyik tömbhöz, egyesüléshez nem tartoznak, biztonságukat a tömbök szintjén nem garantálják, s ez mindig gondot jelent.
"Az új európai biztonsági architektúrához szerintem olyan szervezet szükséges, amely egyesíti magában az összes európai országot, függetlenül attól, hogy melyik tömörülés tagja. Szükség van egy univerzális platformra" - mondta.
Az orosz elnök kétségbe vonta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) hatékonyságát, amely szerinte a hidegháború vége óta csökkent. "Moszkva nem ellenzi, hogy e kérdéseket az EBESZ keretében vitassák meg, de úgy látom, az új rendszer kontúrjainak némileg másnak kell lenniük" - jelentette ki.
Úgy vélte, lehetne rendezni egy csúcsértekezletet az EBESZ égisze alatt, ezzel egyetért az európai partnerek egy része, egy másik része azonban feleslegesnek tekinti.
Javasolta: "Gondolkodjunk egy új mechanizmuson. Például egy olyan közös téren, amelyben az uniós és az unióhoz nem tartozó államok tömörülnek. Ez egy lehetséges változat. Mindenesetre alkotó módon kell foglalkozni a kérdéssel, s meg kell találni azt a gondolatot, amely mindannyiunkat összefog. Meggyőződésem, hogy ennek van értelme" - tette hozzá Medvegyev.
Az elnök megismételte, hogy Moszkva az új amerikai kormányzattól partneribb álláspontra számít a rakétapajzs-elemek kelet-európai telepítésének ügyében, várja az új, konkrét javaslatokat, és reményei szerint a kérdést megvitatja Barack Obama elnökkel első találkozójukon.
Elmondta továbbá, hogy orosz remények szerint a húszak londoni csúcstalálkozóján előrelépnek a világ új pénzügyi rendszere felé, s hogy a csúcsra Moszkva igyekszik előkészíteni egy új energiacharta tervét.